Gå til sidens indhold

Brug af cookies på hjemmesiden

På hjemmesiden www.vellivforeningen.dk anvender Velliv Foreningen fmba cookies i overensstemmelse med nærværende cookiepolitik.

Hvad er en cookie?

En cookie er en passiv datafil, som gemmes på din computer, smartphone, tablet eller andet IT-udstyr, når du besøger en hjemmeside. En cookie kan ikke sprede virus eller andre skadelige programmer, men gør det muligt at analysere, hvilke sider og funktioner der bruges på hjemmesiden. Samtidig kan den også være med til at forbedre brugeroplevelsen.

Nogle cookies placeres af andre parter (såkaldte 3. parter) end den, som står i adresselinjen (URL’en) i browseren. Det kan være almindeligt indhold, men også f.eks. analyseværktøjer eller indlejrede kommentarfelter. Det betyder, at der gemmes cookies fra andre parter, end den som ejer hjemmesiden.

Nogle cookies gemmes kun på brugerens IT-udstyr, så længe brugeren har sin browser åben (sessionscookies). Andre cookies gemmes i et længere tidsrum (persistente cookies). Når brugeren gen-besøger en hjemmeside, vil sessions-cookies blive sat på ny, mens persistente cookies typisk fornyes.

Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage.

Vores formål med brugen af cookies

Vi bruger cookies til at finde fejl på hjemmesiden og analysere brugen af hjemmesiden, herunder bl.a. hvor mange besøgende vi har, hvilke sider der vises mest, og hvordan brugervenligheden kan optimeres.

Første gang, du besøger vores hjemmeside, bliver du spurgt om, hvorvidt du kan acceptere vores brug af cookies. Der er frivilligt, men vi opfordrer dig til at acceptere brugen af cookies, da de hjælper os med at forbedre hjemmesiden og dermed din oplevelse på hjemmesiden.

Bemærk, at din fortsatte brug af vores hjemmeside uden din aktive stillingstagen til cookies vil blive betragtet som om, at du har accepteret, at vi bruger cookies. Nederst på denne side kan du se en oversigt over de forskellige cookies, vi bruger.

Slå cookies fra

Ønsker du ikke at acceptere cookies fra vores hjemmeside, kan du i de fleste nyere browsere vælge avancerede cookie-indstillinger under internet-indstillinger og tilføje dette domæne til listen over hjemmesider, du vil blokere cookies fra. Du kan også slette individuelle cookies eller alle de cookies, som din browser har gemt. Hvis du sætter din browser op til at nægte cookies, skal du være opmærksom på, at der kan være funktionaliteter på forskellige hjemmesider, herunder også vellivforeningen.dk, der ikke virker.

Du kan nedenfor finde links til vejledninger i at slette cookies fra udbyderne af de mest almindelige browsere. Hvis du vil fjerne cookies fra din smartphone eller tablet, henviser vi til brugervejledningen for disse. Velliv Foreningen anvender Google Analytics, og du kan via et browser plug-in, Google's Opt-Out Browser Add-on, undgå cookies fra Google Analytics. Vær opmærksom på, at dine besøg på andre sider, der anvender Google Analytics, heller ikke vil blive registreret, hvis du installerer dette browser plug-in.

Du kan læse mere om Google Analytics' anvendelse af cookies her.

Vejledning i at slette flash cookies (gælder alle browsere)

Navn på cookie

Udbyder

Formål med cookie

Opbevaringsperiode

MCPopupSubscribed

MailChimp

Cookie, der oprettes, når du tilmelder dig vores nyhedsbrev

3 måneder

sc_analytics_global_cookie

www.vellivforeningen.dk

Idenficerer gentagne besøg af unikke brugere

10 år

.ASPXAUTH

Bruges til at lade brugere, der er logget ind, få adgang til lukkede områder af hjemmesiden (kun relevant for repræsentanter, der bruger repræsentantskabsplatformen)

2 år

ASP.NET_SessionId

Gemmer en unik bruger ID, så Velliv Foreningen kan se, hvordan du bevæger dig rundt på hjemmesiden (så vi kan gøre hjemmesiden bedre for dig)

Session

_ga

Bruges til at skelne mellem brugere. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/cookie-usage

2 år

_gid

Bruges til at skelne mellem brugere. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/cookie-usage

1 dag

 

 

 

 

YSC

YouTube

Unik ID, der tildeles en bruger, der ser en YouTube video på Velliv Foreningens hjemmeside

Session

vuid

Vimeo

Unik ID, der tildeles en bruger, der ser en Vimeo video på Velliv Foreningens hjemmeside

2 år

uid

Yahoo! Inc

Samler data om en brugers browser aktivitet og hvilke sider, der loades

2 måneder

cid

Google

Kontrollerer arbejdspres på tværs af flere servere

2 måneder

PREF

Giver hver computer et unikt i ID og hjælper Google til at tracke YouTube videoer

8 måneder

NID

Registrerer unikke ID'er til at opdage gentagne besøg. Bruges til at målrette annoncer.

6 måneder

__utma

Google Analytics

Bruges til at genkende brugere og sessioner. Denne cookie bruges, når Javascript biblioteket aktiveres og der ikke allerede findes en _utma cookie. Cookien opdateres hver gang der sendes data til Google Analytics. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/cookie-usage

2 år

__utmb

Bruges til at tracke nye sessioner. Denne cookie bruges, når Javascript biblioteket aktiveres og der ikke allerede findes en _utmb cookie. Cookien opdateres hver gang der sendes data til Google Analytics. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/cookie-usage

30 minutter

__utmz

Gemmer trafik kilder eller kampagner, der viser hvordan du er kommet ind på vores hjemmeside. Cookien skabes hver gang Javascript biblioteket aktiveres og opdateres hver gang der sendes data til Google Analytics

6 måneder

continuous_play_v3,player

Vimeo

Vores hjemmeside bruger Vimeo til at vise videoer fra vores Vimeo kanal (og andre kanaler) direkte på vores hjemmeside. Disse cookies understøtter video funktionalitet og analyse

Mere information om Vimeos privatlivspolitik på https://vimeo.com/privacy

APISID

YouTube

Vores hjemmeside bruger Youtube til at vise videoer fra vores YouTube kanal. For at kunne dette sættes der cookies, der samler anonyme statistiske data f.ek. Om hvor mange en video bliver vist og hvordan den vises. Der indsamles ingen følsomme data, med mindre du logger på din Google konto. I det tilfælde vil dine valg (hvis du f.eks. liker en video) blive linket til din konto.

2 år

LOGIN_INFO

2 år

SSID

2 år

SID

2 år

SAPISID

2 år

HSID

2 år

YSC

Session

CONSENT

20 år og 1 måned

VISITOR_INFO1_LIVE

8 måneder

PREF

8 måneder

s_gl

For mere information se https://policies.google.com/privacy

__bpn_uid

UserReport

Samler information om bruger adfærd og demografiske data via et spørgeskema værktøj

1 år

__ur_dc

1 år

__ur_i

1 år

 

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider er forpligtet til at informere om, hvilke cookies der afsættes på brugerens IT- udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr” (i daglig tale cookie-bekendtgørelsen).
Cookie-bekendtgørelsen 
Vejledning til cookie-bekendtgørelsen

Kontakt

Hvis du har spørgsmål til vores brug af cookies, er du velkommen til at kontakte Velliv Foreningen på info@vellivforeningen.dk

Velliv Foreningen fmba
CVR-nr. 36741422
Lautrupvang 10
2750 Ballerup
Tlf.: 22 60 07 12
Mail: info@vellivforeningen.dk