Weekend for forældre til børn med autisme

Ansøger
Autismeforeningen, Kredsforeningen Vestsjælland
CVR-nr: 33547552Bevilling
DKK 55.000
Projektperiode
2025 - 2025
Beliggenhed
Sjælland
Status
Igangværende
Pulje
Lokal trivsel
År
2025
En støtte til forældre
Forældre til børn med autisme møder ofte store udfordringer i hverdagen. Mange kæmper længe med skoler, kommune og andre instanser, og oplever børn, der ikke trives.
Dette er noget der påvirker hele familien og forældrerollen kan derfor føles ensom. Dertil kan det være svært at vide, hvordan man får mere viden, hvordan man skal handle og hvor man finder hjælp.
Dette projekt har derfor til formål at støtte denne målgruppe ved at invitere dem på en weekendtur med diverse sociale aktiviteter.
Viden og netværk mod ensomhed
Weekenden finder sted på en lejet feriekoloni, hvor deltagerne ankommer fredag aften til fællesspisning og samvær. Lørdagen byder på fysiske aktiviteter om formiddagen, fælles frokost og et kursus med en relevant foredragsholder, inden aftenen afsluttes med middag og socialt samvær.
Søndag runder deltagerne af med oprydning og afsked, efter en weekend med ny viden og nye bekendtskaber. Håbet er, at give forældrene både faglig viden om autisme og konkrete redskaber til forældrerollen. Samtidig skabes der mulighed for at møde andre i samme situation, hvilket kan være afgørende for at mindske følelsen af isolation.
Ved at kombinere sociale aktiviteter med fagligt indhold får deltagerne både oplevelser og indsigt, der kan styrke deres hverdag. Man forventer, at 25 personer får mulighed for at deltage i initiativet.