Lev Viborg, Madklub og fælleskab. Vi er også Viborg
Ansøger
LEV, Viborg kommunekreds
CVR-nr: 31982634Bevilling
DKK 40.000
Projektperiode
2026 - 2026
Beliggenhed
Midtjylland
Status
Igangværende
Pulje
Lokal trivsel
År
2025
Fællesskaber for mennesker med udviklingshandicap
Mennesker med kognitive udfordringer eller udviklingshandicap oplever ofte både ensomhed og risiko for økonomisk eller psykisk misbrug. Trygge fællesskaber og sociale relationer er derfor afgørende for deres trivsel og livskvalitet.
Projektet skal derfor skabe stærkere fællesskaber og øge deltagernes følelse af at være en aktiv del af lokalsamfundet.
En central del er en ugentlig madklub, hvor mellem 30 og 40 deltagere mødes om madlavning og fællesspisning. Her hjælper deltagerne på skift med at tilberede måltider ud fra egne ønsker, mens der samtidig bliver talt om alt fra hverdagsliv og relationer til økonomi, motion og aktiviteter i kommunen.
Festival, sommerhøjskole og fælles oplevelser
Projektet rummer også en række sociale og kulturelle aktiviteter, som cykelture, sangaftener, filmarrangementer og en strikkeklub.
Et af højdepunkterne bliver festivalen “Du er min øjesten”, hvor musik og naturoplevelser kombineres. Her inviteres resten af Viborg med. Derudover arrangeres en sommerhøjskole med fokus på kultur og fællesskab for borgere, som ofte ikke har mulighed for ferieoplevelser.
LEV Viborg ønsker med projektet at vise, at mennesker med udviklingshandicap er en aktiv del af lokalsamfundet og forventer at skabe inkluderende fællesskaber, hvor deltagerne oplever sig som ligeværdige medborgere i kommunen.